Učešće Crvenog križa Tuzlanskog kantona na Maršu mira 2021
Crveni križ Tuzlanskog kantona kao jedan od partnera Organizacionom odboru učestvovao je u pripremi i realizaciji aktivnosti u okviru „Marša mira 2021“, koji je organizovan u periodu od 07.-11. jula 2021.g. u okviru obilježavanja 26. godišnjice genocida nad Bošnjacima Srebrenice “Zaštićene zone UN-a”.
Preko 80 volontera i uposlenika Crvenog križa učestvovalo je u praćenju Marša mira, pri čemu se uz realizaciju redovnih aktivnosti, zbog epidemiološke situacije posebna pažnja posvetila poštivanju i primjeni svih higijensko-epidemioloških mjera, kao i mjera zaštite i samozaštite.
Timovi Crvenog križa TK bili su podijeljeni u 8 ekipa Prve pomoći, sastavljenih od 5-6 članova koje su pješačile zajedno sa učesnicima pohoda i pružali im usluge prve pomoći. Za potrebe rada u kampovima formirana je jedna ekipa Prve pomoći sastavljena od 6 članova, među kojima su bili i ljekari/volonteri Crvenog križa. Osim ekipa Prve pomoći za potrebe obezbjeđenja adekvatnih uslova za smještaj i ishranu članova ekipa formirani su timovi za šatorsko naseljelje i tim za ishranu učesnika Crvenog križa TK. U sastavu ekipa CK TK bili su volonteri i uposlenici iz općina/grada: Kalesije, Lukavca, Sapne, Gradačca, Teočaka, Tuzle, Banovića, Živinica, Unsko-Sanskog kantona, Žepča, Brčko Distrikta i Srebrenice. Koordinator svih zdravstvenih aktivnosti na Maršu mira bio je dr. Mensur Hadžibeganović, dugogodišnji volonter Crvenog križa Tuzlanskog kantona.
Jedna ekipa sasatavljena od ljekara, medicinskog tehničara i volontera Prve pomoći, bila je uključena u pružanje usluga prve pomoći i transporta povrijeđenih sa sanitetskim vozilom koje je za ove potrebe ustupljeno od Crvenog križa FBiH. Navedeni tim je obavio 79 intervencija.
Tokom trajanja Marša, ekipe Crvenog križa na trasi su pružile 608 evidentiranih usluga zbrinjavanja, od tretiranja bolova do obrade žuljeva i povreda, drugih usluga prve pomoći, kao i povreda i stanja uzrokovanim dugotrajnim pješačenjem i visokim temperaturama, kao i transporta učesnika koji zbog povreda i iscrpljenosti nisu bili u mogućnosti samostalno doći do mjesta gdje bi im se pružila adekvatna medicinska usluga. Osim direktnih usluga prve pomoći i transporta, volonteri Crvenog križa su prilikom akreditovanja, kao i u više navrata tokom pješačenja, vršili mjerenje tjelesne temperature učesnika. Jedna ekipa zadužena za ovu oblast je izvršila popunjavanje 181 epidemioloških upitnika tokom trajanja Marša. U cilju provjere zdravstvenog stanja učesnika urađeno je 7 brzih antigenskih testova učesnicima od kojih su svi bili negativni.
Za potrebe učesnika kojim je napravljena preporuka za prekid pješačenja u datom momentu i koji tokom dana nisu bili u mogućnosti nastaviti pješačenja, a bila im je neophodno zbrinjavanje, u kampovima je formirana ambulanta u okviru koje je tokom dana bila angažovana jedna ekipa CK TK sastavljena od 6članova na čelu na ljekarom. Navedena ekipa je obavila 179 intervencija.
Jedna ekipa sastavljena od 3 volontera sa vozilom ustupljenim od Crvenog polumjeseca Turske svakodnevno je vršila je distribuciju voća, vode, promotivnih materijala (majice, bedževi, narukvice) i zaštitnih sredstava za učesnike Marša mira, koji su najvećim dijelom obezbijeđeni od strane Crvenog polumjeseca Turske.
Osim ekipa prve pomoći formiran je tim za transport vozilima čiji je zadatak bio transport povrijeđenih učesnika do najbliže sanitetske ekipe ili zdravstvene ustanove. Sa ukupno 5 terenskih vozila Federalne uprave Civilne zaštite i 1 vozilom Crvenog križa Tuzlanskog kantona koje je za ovu namjenu ustupljeno od Općine Kalesija. Timovi za transport obavili su 286 transporta povrijeđenih, u okviru kojih su 4 transporta do zdravstvenih ustanova i jedan helikopterski transport putem Oružanih snaga u kojem je učestvovao i jedan ljekar/volonter Crvenog križa TK..
U cilju kvalitetne komunikacije odgovornih osoba angažovana je ekipa Crvenog krsta/križa Brčko Distrikta sastavljena od 6 člana, na čelu sa sekretarom Denisom Šehanovićem, koji su iz vlastitih resursa obezbijedili sistem radio-veze sa dva mobilna repetitora i ručnim stanicama.
Na zahtjev organizatora ekipa sastavljena od 12 volontera na dan kolektivne dženaze, 11.jula u Potočarima vršila je mjerenje tjelesne temperature svim učesnicima koji su ulazili u Memorijalni centar Potočari.